התחברות לאתרהרשמה | שכחת סיסמה?

כתבות אחרונות

ממיר  Mi Box

ממיר  Mi Box

נכתב ע"י: motymi
בתאריך: 13:28 13/10/18

שי צברי בפיטריה 10/3/16

שי צברי בפיטריה 10/3/16

נכתב ע"י: tamar30
בתאריך: 12:44 15/03/16

החליל והלבנה

החליל והלבנה

נכתב ע"י: יובל אראל
בתאריך: 20:02 27/01/16

מירב הלינגר  - במבט אחד כחול

מירב הלינגר  - במבט אחד
כחול

נכתב ע"י: גיא טנא
בתאריך: 14:44 31/12/15

בלב ים

בלב ים

נכתב ע"י: motymi
בתאריך: 23:49 30/12/15

ארז לב ארי בפטריה 25/12/15

ארז לב ארי בפטריה 25/12/15

נכתב ע"י: tamar30
בתאריך: 14:06 28/12/15

יהודית רביץ בזאפה ירושלים

יהודית רביץ בזאפה
ירושלים

נכתב ע"י: tamar30
בתאריך: 18:23 23/12/15

Benjamin Esterlis- The Blue Bay

Benjamin Esterlis- The Blue Bay

נכתב ע"י: גיא טנא
בתאריך: 5:40 14/12/15

דנה לוי- Look at I (שנת יציאה 2012)


בחודש ספטמבר השחון קיבלתי לידיי את גרסת הפרומו של דיסק הבכורה של דנה לוי. כמורה לאנגלית אמנם נחרדתי משיבוש הלשון המכוון שהופיע בטייטל של הדיסק אבל כבר מן השמיעה הראשונה....

מאת: גיא טנא, נכתב ב14:40 - 22/06/2012, עודכן ב17:47 - 13/07/2012

בחודש ספטמבר השחון קיבלתי לידיי את גרסת הפרומו של דיסק הבכורה של דנה לוי. כמורה לאנגלית אמנם נחרדתי משיבוש הלשון המכוון שהופיע בטייטל של הדיסק אבל כבר מן השמיעה הראשונה היה לי ברור כקריסטל בסלון של פולנייה: יש כאן יציאה יוצאת דופן.

תשעה שירים בדיסק הביכורים של לוי שאינה מגיעה מעולם המוסיקה, מופקים לעילא ולעילא על ידי לוי עצמה,אורי קליינמן ויונתן דגן ומנוגנים היטב בין השאר על ידי איסר טננבאום (רוקפור), ארתור קרסנובייב (התפוחים,לוס כפרוס), ויוני פוליקר. רוברט וייאט מהדהד בשלבים רבים  בדיסק ומלבדו נשמע אלקטרוניקה עדינה ואוורירית שיכולה להתחלף בין רגע לגלאם רוק עצבני ונוצץ.

שיר הפתיחה down the hill מתחיל בלטיפה : "oh spacey earth/ it doesn't look too good from here" ובביצוע נשי מאד, צעיר אך בשל. הצרידות של לוי משתלבת עם יכולותיה הווקאליות והביצועיות הגבוהות ולאורך כל הדיסק מהווה אחד ממוקדי המשיכה של יצירת הבכורה המוצלחת הזו. כבר בשיר הפותח לוי מעבירה אותנו מקצבים ואנרגיות משתנות וסוחפת אותנו מעלה ומטה:

"but I'll take me down/then I'll take me higher".

"once in a lifetime song" מפתיע בניחוח מזרח אסיאתי שהופך אט אט לרוק זויתי ושיר געגועים לדרכים. גם כאן לוי מראה את הורסטיליות שלה כמבצעת. "plastic bones" הוא אחד משיאי האלבום: מדובר בשיר מעודן מוסיקלית והפקתית אך חודר וכועס טקסטואלית :

"pretty girls will lie their way into your world"

הניגוד והפער בין העדנה של התוים למרירות וקושי הטקסט הופכים את  "once in a lifetime song"  לאחד מן השירים הייחודיים בדיסק.

"they sing for tomorrow" מחזק את פאזת הכוכבים בדיסק..השיר האישי מאד והרגשי מאד ממוקם בסביבה מילולית של נהרות זהב, כוכבים מעל,מלאכים, עמקים והרים ומתפתח, כמו רבים מן השירים בדיסק מפתיחה מינורית לסיום מז'ורי ומרשים.

לשני הטראקים הבאים, "anything if you can" ו "channel of love" פחות התחברתי אבל בהחלט הם מהווים חלק אינטגרלי מהדיסק מבחינת השאלה הבלתי פוסקת של לוי לגבי משמעות האין מול היש ועד כמה הפער ביניהם אינו חד חד ערכי אלא המקור השופע ביותר להשראה.

"galaxy"  הוא הממתק של האלבום בעיני- לוי כאן,כדבריה,היא נקודת אור המסתובבת בין חלל לזמן שאינה צריכה עוד לשאת עמה את כובד משקל חייה. יש כאן שילוב מרתק של אסקפיזם וניכור, של מתיקות מוסיקלית ומשמעות מקאברית לא נסתרת כלל כאשר ההפקה של אורי קליינמן מרכיבה כאן טראק מהונדס היטב.

שיר הנושא "look at I" מפגין לדעתי את הביצוע הקולי הטוב ביותר של לוי באלבום בו היא מגישה טנא מלא במשחקים קוליים,שינויים סגנוניים ועירוב אופייני של האישי והעולמי,של ניכור ותחושת קטנות מול אסקפיזם ושאיפה לכיבוש מחוזות חדשים, של נאיביות מול מודעות עצמית דקדקנית- ונגמרו לי הסופרלטיבים...


"but the sound of a broken heart,cracks/

And the sound of a broken wing is clean" (Cracks)

דוד פנקס,64,בנופש גמלאי עיריית קרית אתא באילת:

"הסתכלו בי, מטופש ואני רוקד. מטופש ואני צוחק .מטופש אני" 


תגיות: דנה לוי, גיא טנא.


פרגן לאתר בילויים

בילויים